Lifestyle

Niepewność, deformacja, groteska – Fraz Kafka i jego twórczość początku XX wieku

franz kafka książki

Jeden z najwybitniejszych autorów początku XX wieku, Franz Kafka, to pisarz, którego nazwiska nie sposób nie znać. Prekursor nowego pojęcia literackiego, nazwanego od jego nazwiska „sytuacją kafkowską”. Co wiemy autorze, jego wyjątkowym stylu pisania i twórczości?

Kilka faktów z życia prywatnego pisarza

Pisarz pochodzenia żydowskiego, Franz Kafka, choć tworzył w języku niemieckim, praktycznie całe swoje życie związany był z czeską Pragą, w której spędził dzieciństwo i młodość. Jeden z szóstki rodzeństwa, dwóch braci zginęło jednak niedługo po urodzeniu, dwie siostry wraz z rodzicami wyjechały zaś do getta Litzmannstadt w okupowanej Łodzi, a następnie do Chełmna. Choć niemiecki był głównym językiem Franza Kafki, posługiwał się on również czeskim, a pod koniec życia opanował także hebrajski. Studiował prawo na Uniwersytecie Karola, gdzie brał udział również w zajęciach z germanistyki i historii. To tam poznał swojego najbliższego przyjaciela Maxa Broda. W 1908 roku, od momentu zdiagnozowania u niego gruźlicy, coraz więcej czasu zaczął spędzać w sanatoriach. Co ciekawe, żadnej ze swoich powieści nie wydał za swojego życia.

Franz Kafka – charakterystyka twórczości

Możliwość zapoznania się z wyjątkowymi dziełami twórcy zawdzięczamy tak naprawdę jego przyjacielowi, wspomnianemu wcześniej Maxowi Brodo. Sam Franz Kafka życzył sobie bowiem, aby po jego śmierci wszelkie zapiski i rękopisy zostały zniszczone, czemu Brodo się sprzeciwił. Tym sposobem światło dzienne ujrzały dzieła takie jak słynny „Proces”, „Zamek” czy „Ameryka” . Twórczość pisarza wyróżnia się wyjątkowo tajemniczym i mrocznym nastrojem podszytym refleksjami o charakterze egzystencjalnym. Sytuacje, w których postawiony jest bohater przepełnia niepewność oraz zatracenie kontroli nad siłami wyższymi. Charakterystyczna jest również groteska i pewien stopień abstrakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *