Moda

Skąd moda na… Walentynki?

Walentynki – święto zakochanych od wielu, wielu lat obchodzone przez wszystkie pary 14 lutego. Rok w rok kojarzy się z ogromem czerwonych bombonierek w kształcie serca, balonów, pluszowych misiów oraz inny prezentów. Coraz więcej ludzi zaczyna postrzegać ten dzień, jako święto komercjalizacji, przerost formy nad treścią. Skąd w ogóle wzięło się świętowanie Walentynek w naszym kraju? Skąd pochodził nazwa oraz jak to wszystko się zaczęło?

Historia Święta Zakochanych

Korzenie Walentynek sięgają aż czasów starożytnego Rzymu. Właśnie stamtąd prawdopodobnie pochodzi ten zwyczaj, inspirowany wigilią ku czci Fauna, obchodzoną 14 lutego. Był to rzymski bożek płodności, ku wspomnieniu którego urządzane były huczne zabawy. Podczas nich panny losowały swoich towarzyszy, wyznawały swoje najskrytsze myśli oraz miłość. Całość nosiła nazwę Lumperkaliów. To pogańskie święto zastąpione zostało z czasem chrześcijańskimi obrzędami ku czci świętego Walentego, jako, że poniósł on śmierć męczeńską 14 lutego właśnie.

Walentynki po polsku

W Polsce Walentynki znane są od końca wieku XX. Przybyły do nas wraz z kulturą francuską i anglosaską. Początkowo święto to było konkurencją dla staropolskiego święta Sobótki obchodzonego w czerwcu, podczas którego zakochani również świętowali. Z czasem to 14 lutego stał się oficjalnym Dniem Zakochanych, podczas którego wszyscy wręczają prezenty swoim drugim połówką, spotykają się na romantycznych kolacjach lub urządzają sobie niespodzianki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *