Uncategorized

Jaka jest różnica między brutto a netto?

różnica między brutto a netto oraz kobieta, która liczy wynagrodzenie na kalkulatorze

Wiedza odnośnie tego, jaka jest różnica między brutto a netto, jest naprawdę ważna. Okazuje się jednak, że jej zrozumienie nie jest wcale tak trudne, jak wydaje się niektórym osobom, zwłaszcza tym, które dopiero wchodzą na rynek pracy. Na czym więc ona polega?

Różnica między brutto a netto w praktyce

Kwota brutto to w praktyce dochód całościowy, od którego odejmuje się wszystkie zobowiązania względem Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Po odjęciu takiej kwoty pozostaje wynagrodzenie netto, określane także jako “na rękę”. Jak więc widać, różnica między brutto a netto jest znacząca, jednak naprawdę łatwa do zrozumienia i szybkiego przyswojenia.

Sprawdź, ile dokładnie zarobisz

Skoro kwota netto jest tym, co finalnie trafia na konto pracownika, warto wiedzieć, jak ją obliczyć. Na szczęście w Internecie dostępnych jest sporo kalkulatorów online, pozwalających na obliczenie takiej kwoty i to bez znajomości tego, ile wynoszą bieżące składki ubezpieczeniowe oraz na inne zobowiązania. Takie kalkulatory biorą pod uwagę również szereg dodatkowych kryteriów, takich jak np. wiek pracownika, a także charakter umowy, a nawet wykonywany zawód.

Jak widać różnica między brutto a netto jest naprawdę łatwa do zrozumienia. Wynagrodzenie brutto oraz netto można też szybko obliczyć, wykorzystując do tego celu różnego rodzaju darmowe kalkulatory online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *