Lifestyle

Witamina B6 – tabletki czy dieta?

Witamina B6 tabletki

Witamina B6 kontroluje działanie około 100 enzymów w organizmie mających absolutnie kluczowy wpływ na różnego rodzaju biochemiczne reakcje. Wpływa ona m.in. na syntezowanie kolagenu i hormonów takich jak serotonina i adrenalina, a także na procesy produkcji przeciwciał. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, jak dostarczyć ją do organizmu, czyli: witamina B6 tabletki, czy dieta?

Dieta czy witamina B6 tabletki?

Dobrze zbilansowany sposób odżywiania jest jednym ze sposobów na uzupełnienie tej witaminy w organizmie. Jadłospis powinien obejmować przede wszystkim wysokiej jakości mięso i ryby (np. łososia), pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż, a także soję. B6 można znaleźć także w owocach takich jak banany oraz truskawki. Kiedy więc witamina B6 tabletki? Niedobory zdarzają się stosunkowo rzadko, dlatego to przede wszystkim lekarz na podstawie przeprowadzonych badań powinien wskazać, kiedy sięgnąć po tego typu preparaty.

Symptomy niedoboru witaminy B6

Najczęstsze symptomy świadczące o niedoborze to obniżony nastrój, problemy ze snem, nadmierne wypadanie włosów, a także zmniejszenie odporności organizmu. Mogą pojawić się one zwłaszcza w przypadku chorób nerek i autoimmunologicznych, gdy niedobory B6 są znacznie częstsze.

O ile nie ma określonych wskazań lekarskich, to dieta jest najlepszym sposobem na uzupełnienie niezbędnych dla zdrowia organizmu mikroelementów i witamin, w tym również witaminy B6.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *