Uroda

AZS — jakie są główne objawy i metody leczenia?

azs

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba zapalna, która swoje źródło ma w genach pacjenta. Zwykle choroba ta zaczyna się już w bardzo wczesnym okresie dziecięcym, najczęściej w pierwszym półroczu życia pacjenta. U starszych osób ryzyko zachorowań jest już znacznie niższe. W dzisiejszym wpisie przedstawię najbardziej charakterystyczne objawy choroby, a także odpowiem na pytanie, czy atopowe zapalenie skóry można całkowicie wyeliminować. Serdecznie zapraszam!

Jakie są objawy AZS?

Do najbardziej charakterystycznych objawów AZS należą: świąd, powstawanie zmian skórnych w określonych miejscach, a także nawracające tworzenie się zakażeń bakteryjnych. Do objawów, które również mogą świadczyć o zachorowaniu, należą: suchość skóry, rogowacenie naskórka, skłonność do powtarzających się zakażeń skóry czy nietolerancje pokarmowe. Chorobie towarzyszyć może również zaćma. Zwykle do stwierdzenia zachorowania wystarczające jest spełnienie 3 wymienionych powyżej kryteriów. Charakterystyczne zmiany skórne tworzą się zwykle na twarzy i szyi, a także w miejscach zgięcia łokci i kolan.

azs leczenie

Czy da się całkowicie wyleczyć tę chorobę?

Niestety bardzo rzadko udaje się całkowicie wyleczyć pacjenta z AZS. Najczęściej leczenie ma na celu naprawianie uszkodzeń naskórka, przy pomocy specjalnych maści i kremów natłuszczających. Terapia atopowego zapalenia skóry polega również na przyjmowanie leków przeciwuczuleniowych, które mają zmniejszać ryzyko powstawania zmian skórnych, a także łagodzić świąd i suchość skóry. Pacjenci ze stwierdzoną chorobą powinni szczególnie dbać o pielęgnację i odpowiednie natłuszczanie skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.