Moda

Czym jest ślad węglowy?

ślad węglowy

Czy kiedykolwiek spotkałeś się z terminem ślad węglowy? Myślisz, że jest związany ze światem mody? Sprawdź, co kryje się pod tym pojęciem i jaki ma to wpływ na losy naszej planety.

Co to jest ślad węglowy?

Ślad węglowy jest pojęciem związanym z emisją gazów cieplarnianych, takich jak podtlenek azotu, metan czy dwutlenek węgla. Jest on bezpośrednio związany z produkcją odzieży i ma negatywny wpływ na środowisko naturalne. Szkodliwe paliwa kopalne połączone z różnymi substancjami chemicznymi są wykorzystywane w procesie barwienia tkanin oraz do zasilania fabryk wytwarzających materiały. Emisja gazów cieplarnianych jest również związana z opryskami plantacji bawełny, transportu produktów oraz produkcji syntetycznych włókien. 

ślad węglowy

Jak zapobiegać degradacji planety?

Jako konsumenci mamy ogromny wpływ na stopień zanieczyszczeń Ziemi. Ślad węglowy pozostaje na każdym ubraniu, które kupujemy w sklepach, które nie wyznają idei społecznej odpowiedzialności. Możemy zapobiegać zanieczyszczeniu planety poprzez zmianę swoich przyzwyczajeń zakupowych. Warto sięgać po odzież i buty wysokiej jakości, które posłużą nam na kilka sezonów, a my będziemy mogli ograniczyć zbędne zakupy. Warto kupować odzież, którą dopasujemy do wielu różnych stylizacji i nie inwestować w kupno ubrań, które zakładamy jednorazowo. Dobrą praktyką ekologiczną jest również korzystanie ze sklepów typu second hand, które dają drugie życie noszonym ubraniom, zdatnym do powtórnego zakupu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.